Melomanka – in memoriam

26 czerwca 2015

Filharmonia Łódzka ma wierną publiczność. Najaktywniejsi uczestniczą we wszystkich lub prawie wszystkich wydarzeniach muzycznych. 14 czerwca odeszła jedna z najwierniejszych melomanek – Alina Szudzińska.

szudzinska

Alina Szudzińska

Alina Szudzińska, inżynier, pracownik laboratorium naukowego Politechniki Łódzkiej, była związana z FŁ od półwiecza. Przyjechała do Łodzi w 1945 r. z Wilna, z grupą repatriantów, wśród których była większa część zespołu polskich artystów teatru operetkowego „Lutnia”. Przez kolejne dziesięciolecia oglądała ich występy, była też świadkiem, jak z „Lutni” wyrósł łódzki Teatr Muzyczny.

Alina Szudzińska uczestniczyła także w innych wydarzeniach artystycznych, w tym w niemal wszystkich koncertach muzyki poważnej organizowanych w Łodzi. Ostatni raz była w naszej Filharmonii dwa dni przed śmiercią.
Pochowana została na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Córka Bożena napisała w pożegnaniu: „Z wyboru serca Wilnianka, wierna przyjaciółka, zapalona melomanka i czytelniczka. Ci, co ją znali i kochali, wiedzą, że miała naprawdę dobre serce. Niech grają dla niej wszystkie orkiestry świata…”